MEĐUNARODNI KRIVIČNI SUD
ZA BIVŠU JUGOSLAVIJU

PREDMET Br. IT-02-61 -I

TUŽILAC
MEĐUNARODNOG SUDA
PROTIV
MIROSLAVA DERONJIĆA

 

OPTUŽNICA

Tužilac Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, u skladu s ovlaštenjima iz člana 18 Statuta Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (dalje u tekstu: Statut Međunarodnog suda), optužuje:

MIROSLAVA DERONJIĆA

za ZLOČINE PROTIV ČOVJEČNOSTI i KRŠENJA ZAKONA I OBIČAJA RATOVANJA kako slijedi:

 

OPTUŽENI:

1. Miroslav DERONJIĆ, sin Milovana, rođen je 6. juna 1945. u opštini Bratunac, Bosna i Hercegovina. Godine 1992., za vrijeme sukoba u Bosni i Hercegovini, bio je predsjednik Opštinskog odbora SDS-a (Srpske demokratske stranke Bosne i Hercegovine) u Bratuncu. Izvršni odbor SDS-a ga je 6. septembra 1991. postavio za člana Komisije za kadrovska pitanja i organizaciju te stranke. Miroslav DERONJIĆ je u maju 1992. bio predsjednik bratunačkog Kriznog štaba, na kojoj funkciji je imao efektivnu kontrolu nad komandovanjem i angažovanjem Teritorijalne odbrane (TO) opštine Bratunac dana 9. maja 1992.

INDIVIDUALNA KRIVIČNA ODGOVORNOST

2. Tokom napada na Glogovu 9. maja 1992., Miroslav DERONJIĆ je bio predsjednik Kriznog štaba opštine Bratunac, područje koje obuhvata i selo Glogovu, i imao je efektivnu kontrolu nad komandovanjem i angažovanjem TO-a opštine Bratunac. Vršeći u tom svojstvu tu efektivnu kontrolu nad komandovanjem i angažovanjem TO-a, 8. maja 1992. godine Miroslav DERONJIĆ je izdao naređenje da se napadne i spali selo Glogova.

3. Miroslav DERONJIĆ je individualno krivično odgovoran shodno članu 7(1) Statuta Međunarodnog suda za zločine iz članova 3 i 5 Statuta Međunarodnog suda koji se navode protiv njega u ovoj optužnici, a koje je planirao, poticao, naredio, počinio, ili pomagao i podržavao na drugi način njihovo planiranje, pripremu ili izvršenje.

4. Miroslav DERONJIĆ takođe snosi krivičnu odgovornost shodno članu 7(3) Statuta Međunarodnog suda kao osoba na nadređenom položaju za djela svojih podređenih. To je krivična odgovornost kakvu snosi nadređeni za djela svojih podređenih ukoliko je znao ili je bilo razloga da zna da se njegovi podređeni spremaju počiniti takva djela ili su ih već počinili, a on nije poduzeo nužne i razumne mjere da takva djela spriječi ili kazni njihove počinioce.

OPŠTI NAVODI

5. Sve vrijeme na koje se odnosi ova optužnica u Republici Bosni i Hercegovini postojalo je stanje oružanog sukoba.

6. Sve radnje i propusti opisani u ovoj optužnici koji se stavljaju na teret kao zločini protiv čovječnosti bili su dio rasprostranjenog i sistematskog napada uperenog protiv civilnog stanovništva, uglavnom bosansko-muslimanskog stanovništva opštine Bratunac u Republici Bosni i Hercegovini.

7. Miroslav DERONJIĆ je 9. maja 1992. bio obavezan pridržavati se zakona i običaja koji regulišu vođenje oružanih sukoba.

8. Opšti navodi sadržani u paragrafima od 5 do 7 ponovo se navode i uvrštavaju u svaku od povezanih tačaka optužnice.

ČINJENIČNI NAVODI

9. Opština Bratunac nalazi se u istočnom dijelu Bosne i Hercegovine, a prema popisu iz 1991. godine, u njoj je živjelo 33.619 stanovnika, od kojih su 21.535 bili Muslimani, 11.475 Srbi, 223 Jugosloveni, 40 Hrvati, a 346 stanovnika su bila drugih nacionalnosti. Opština Bratunac bila je od velike važnosti za bosanske Srbe jer je to bila jedna od opština unutar strateškog luka koji je Srbima bio potreban da bi povezali srpsko stanovništvo Bosne i Hercegovine sa susjednom državom Srbijom.

10. U proljeće 1992. izbio je oružani sukob između Srba i ne-Srba u Republici Bosni i Hercegovini, uključujući i opštinu Bratunac.

11. Snage bosanskih Srba, snage Jugoslovenske narodne armije (JNA) i paravojne snage su u okviru tog sukoba vršile rasprostranjene i sistematske napade na civilno stanovništvo na tom području.

12. Snage bosanskih Srba su 17. aprila 1992. preuzele kontrolu nad opštinom Bratunac i tada su ulagani sistematski napori da se bosansko-muslimansko stanovništvo opštine razoruža, što je i dovršeno krajem aprila 1992.

13. Glogova je 9. maja 1992. bila malo selo u opštini Bratunac, u Republici Bosni i Hercegovini, nekoliko kilometara od grada Bratunca. U tom selu, čije su stanovništvo činili većinom bosanski Muslimani, bilo je oko 750 kuća. Godine 1991., u selu je bilo ukupno 1.913 stanovnika, od kojih su njih 1.901 bili Muslimani, 6 Srbi, 4 Jugosloveni, 1 stanovnik je bio Hrvat, a 1 "ostali". Za potrebe ove optužnice, kad god se u njoj spominje naziv "Glogova", naziv se odnosi na bosansko-muslimanski dio sela Glogova.

14. Krajem aprila i početkom maja 1992., razoružani su bosansko-muslimanski stanovnici sela Glogova. U tom vremenskom periodu, policijske snage iz Bratunca i JNA su najmanje u tri navrata obišli Glogovu i uzeli oružje bosansko-muslimanskom stanovništvu. Jednom prilikom bosansko-muslimanskom stanovništvu je naređeno da dođe na sastanak u prostorije mjesne zajednice. Miroslav DERONJIĆ je okupljenim seljanima rekao da moraju predati svoje oružje. Tokom nekoliko narednih dana vojnici su prikupljali oružje bosansko-muslimanskih stanovnika Glogove.

15. Uveče 8. maja 1992., Miroslav DERONJIĆ, u svojstvu predsjednika Kriznog štaba opštine Bratunac, na kojoj funkciji je imao efektivnu kontrolu nad komandovanjem i angažovanjem TO-a opštine Bratunac, izdao je naređenje da se napadne i spali selo Glogova.

OPTUŽBE

TAČKA 1

PROGONI

16. U maju 1992., Miroslav DERONJIĆ je, individualno i u dogovoru s pripadnicima bratunačkog TO-a koji su bili pod njegovom efektivnom kontrolom, planirao, poticao, naredio, počinio ili pomagao i podržavao na druge načine planiranje, pripremu ili izvršenje progona bosanskih Muslimana na političkoj, rasnoj ili vjerskoj osnovi u selu Glogova u opštini Bratunac.

17. U maju 1992., Miroslav DERONJIĆ je, djelujući u dogovoru s pripadnicima bratunačkog TO-a, pripadnicima JNA i drugima, počinio progone na sljedeći način:

Napad na selo Glogova

18. Uveče 8. maja 1992., Miroslav DERONJIĆ je, u svojstvu predsjednika Kriznog štaba opštine Bratunac, posjedujući efektivnu kontrolu nad komandovanjem i angažovanjem TO-a opštine Bratunac, izdao naređenje bratunačkom TO-u da napadne i spali selo Glogova.

19. U ranim jutarnjim satima 9. maja 1992., pripadnici bratunačkog TO-a, pripadnici JNA i drugi (dalje u tekstu: izrazi "napadajuće snage" ili "snage" odnosi se na bratunački TO, JNA i ostale snage), u sadejstvu su opkolili selo Glogovu i prvo ga granatirali iz artiljerijskog oruđa. Nakon toga, pješadija napadajućih snaga je ušla u selo i preuzela kontrolu nad njim. Bosansko-muslimanski stanovnici sela, koji su prethodno bili razoružani, nisu pružili otpor. Napadajuće snage su potom zapalile kuće i druge objekte bosanskih Muslimana, kao i džamiju. Bosansko-muslimanski dio sela Glogova sravnjen je sa zemljom. Miroslav DERONJIĆ je bio prisutan tokom napada na Glogovu.

Ubijanje muslimanskih stanovnika sela Glogova

20. Dana 9. maja 1992., u napadu na selo Glogova učestvovali su pripadnici bratunačkog TO-a, među kojima su bili Najdan MLAĐENOVIĆ, Milo zvani "Riba", Milan ZARIĆ, Gojko RADIĆ, Drago TAKIĆ i Dušan ŽIVANOVIĆ zvani "Dule".

21. Medo DELIĆ, Šećo IBIŠEVIĆ, njegova supruga Zlatija i Adem JUNUZOVIĆ, svi bosanski Muslimani i stanovnici sela Glogova, ubijeni su iz vatrenog oružja ispred svojih domova od strane pripadnika napadajućih snaga. Tokom napada i drugi su muškarci, bosanski Muslimani, na sličan način pogubljeni pokraj svojih domova od strane pripadnika napadajućih snaga.

22. Tokom napada, pripadnici napadajućih snaga su pogubili grupu od približno petnaest (15) muškaraca bosanskih Muslimana iz sela Glogova na glavnoj cesti blizu centra sela.

23. Nakon pogubljenja grupe bosanskih Muslimana pomenute u paragrafu 22, pripadnici napadajućih snaga naredili su približno petnaestorici (15) bosanskih Muslimana iz sela da odnesu ta i druga tijela do rijeke. Miroslav DERONJIĆ je bio u blizini mjesta na obali rijeke gdje su bačena tijela bosanskih Muslimana. Na tom mjestu jedan pripadnik napadajućih snaga pogubio je Jusufa IBIŠIVIĆA, bosanskog Muslimana iz sela, a Miroslav DERONJIĆ je tome lično prisustvovao. Kad su sva tijela bačena u rijeku, oni bosanski Muslimani iz sela kojima je naređeno da nose tijela postrojeni su pored rijeke i pogubljeni.

24. Tokom napada na Glogovu, pripadnici napadajućih snaga okupili su grupu od oko dvadeset (20) muškaraca bosanskih Muslimana kod pijace u Glogovi. Tim muškarcima bosanskim Muslimanima naredili su da otpješače do rijeke, gdje su ih pogubili pripadnici napadajućih snaga po naređenju Najdana MLAĐENOVIĆA, pripadnika bratunačkog TO-a koji je bio podređen Miroslavu DERONJIĆU.

25. Više od 60 muškaraca bosanskih Muslimana iz Glogove pogubljeno je tokom napada 9. maja 1992. Među ubijenim osobama su, pored ostalih, i oni čija su imena navedena u Prilogu A, koji je priložen uz ovu optužnicu i uvršten u njen sadržaj.

Uništavanje imovine u selu Glogova

26. Tokom napada na Glogovu 9. maja 1992., napadajuće snage su granatirale Glogovu iz teških artiljerijskih oruđa i zapalile džamiju, domove, skladišta, poslovne objekte, polja i plastove sijena, kako je opisano u ovoj optužnici.

27. Miroslav DERONJIĆ je prisustvovao napadu na Glogovu dok su pripadnici napadajućih snaga bezobzirno uništavali domove, poslovne objekte, ustanove namijenjene religiji i ličnu imovinu bosanskih Muslimana, na način opisan u paragrafu 26. Glogova je sravnjena sa zemljom.

Prisilno premještanje civila iz Glogove

28. U maju 1992., Miroslav DERONJIĆ je pomagao i podržavao prisilno protjerivanje i premještanje preživjelih bosanskih Muslimana iz Glogove, opština Bratunac.

29. Dana 9. maja 1992., tokom i neposredno nakon napada na Glogovu, bosansko-muslimanski civili su protjerani iz svojih domova i prisilno premješteni od strane osoba podređenih Miroslavu DERONJIĆU, to jest pripadnika bratunačkog TO-a, iz sela Glogova u druge dijelove Republike Bosne i Hercegovine. Konkretno, žene i djeca koji su preživjeli napad ukrcani su u autobuse i prisilno premješteni na teritoriju koju su držali Muslimani, a koja se nalazi izvan opštine Bratunac. Preživjeli muškarci bosanski Muslimani prevezeni su na razne lokacije u Bratuncu, uključujući bratunački stadion i školu "Vuk Karadžić".

30. Progoni bosanskih Msulimana, navedeni u dosadašnjem tekstu, imali su za posljedicu eliminisanje bosansko-muslimanskog stanovništva iz Glogove i razaranje sela.

31. Miroslav DERONJIĆ je znao ili je bilo razloga da zna da pripadnici bratunačkog TO-a, na ovdje opisani način, progone bosanske Muslimane na političkoj, rasnoj ili vjerskoj osnovi u selu Glogova ili da su to već učinili, a nije preduzeo nužne i razumne mjere da takva djela spriječi niti da kazni njihove počinioce.


Tim radnjama i propustima, Miroslav DERONJIĆ je počinio:

TAČKA 1: PROGONE, ZLOČIN PROTIV ČOVJEČNOSTI,
kažnjiv po članovima 5(h), 7(1) and 7(3) Statuta Međunarodnog suda.

TAČKE 2-3
UBISTVO

32. Dana 9. maja 1992., u opštini Bratunac, u Republici Bosni i Herzegovini, Miroslav DERONJIĆ, djelujući u dogovoru s drugima koji su imali istu zajedničku namjeru kao i on, planirao je, poticao, naredio, počinio ili pomagao i podržavao na druge načine planiranje, pripremu ili izvršenje napada na selo Glogova, uključujući ubijanje više od 60 civila Muslimana.

33. Dana 8. maja 1992., Miroslav DERONJIĆ, u svojstvu predsjednika Kriznog štaba opštine Bratunac, izdao je naređenje da se napadne i spali selo Glogova.

34. Dana 9. maja 1992., napadnuto je selo Glogova. Pripadnici napadajućih snaga naredili su bosanskim Muslimanima iz sela da izađu iz svojih kuća. Neki muškarci bosanski Muslimani su ubijeni kad su izašli iz svojih kuća, dok su ostali bosanski Muslimani iz sela upućeni u određene dijelove sela. Na tim mjestima muškarci bosanski Muslimani su odvojeni od žena i djece i neki od njih su pogubljeni po kratkom postupku.

35. U napadu na selo Glogova učestvovali su pripadnici bratunačkog TO-a, među kojima su bili Najdan MLAĐENOVIĆ, Milo zvani "Riba", Milan ZARIĆ, Gojko RADIĆ, Drago TAKIĆ i Dušan ŽIVANOVIĆ zvani "Dule".

36. Medo DELIĆ, Šećo IBIŠEVIĆ, njegova supruga Zlatija i Adem JUNUZOVIĆ, svi bosanski Muslimani i stanovnici sela Glogova, ubijeni su iz vatrenog oružja ispred svojih domova od strane pripadnika napadajućih snaga. Tokom napada i drugi su muškarci, bosanski Muslimani, na sličan način pogubljeni pokraj svojih domova od strane pripadnika napadajućih snaga.

37. Tokom napada u Glogovi, pripadnici napadajućih snaga su pogubili grupu od približno petnaest (15) muškaraca bosanskih Muslimana na glavnoj cesti blizu centra sela.

38. Nakon pogubljenja grupe bosanskih Muslimana pomenute u paragrafu 37, pripadnici napadajućih snaga naredili su približno petnaestorici (15) bosanskih Muslimana iz sela da odnesu ta i druga tijela do rijeke. Miroslav DERONJIĆ je bio u blizini mjesta na obali rijeke gdje su bačena tijela bosanskih Muslimana. Na tom mjestu jedan pripadnik napadajućih snaga pogubio je Jusufa IBIŠIVIĆA, bosanskog Muslimana iz sela, a Miroslav DERONJIĆ je tome lično prisustvovao. Kad su sva tijela bačena u rijeku, pogubljeni su i oni bosanski Muslimani iz sela kojima je naređeno da nose tijela.

39. Tokom napada na Glogovu, pripadnici napadajućih snaga okupili su grupu od oko dvadeset (20) muškaraca bosanskih Muslimana kod pijace u Glogovi. Tim muškarcima bosanskim Muslimanima naredili su da otpješače do rijeke, gdje su ih pogubili pripadnici napadajućih snaga po naređenju Najdana MLAĐENOVIĆA, pripadnika bratunačkog TO-a koji je bio podređen Miroslavu DERONJIĆU.

40. Više od 60 muškaraca bosanskih Muslimana iz Glogove pogubljeno je tokom napada 9. maja 1992. Među ubijenim osobama su, pored ostalih, i oni čija su imena navedena u Prilogu A, koji je priložen uz ovu optužnicu i uvršten u njen sadržaj.

Tim radnjama ili propustima Miroslav DERONJIĆ je počinio:

TAČKA 2: UBISTVO, ZLOČIN PROTIV ČOVJEČNOSTI,
kažnjiv po članovima 5(a), 7(1) i 7(3) Statuta Međunarodnog suda; i

TAČKA 3: UBISTVO, KRŠENJE ZAKONA I OBIČAJA RATOVANJA,
sankcionisano članom 3(1)(a) Ženevskih konvencija iz 1949., kažnjivo po članovima 3, 7(1) i 7(3) Statuta Međunarodnog suda.

TAČKE 4-6

BEZOBZIRNO RAZARANJE GRADOVA, NASELJA ILI SELA
UNIŠTAVANJE USTANOVA NAMIJENJENIH RELIGIJI
NAPAD NA NEBRANJENO SELO

41. Dana 9. maja 1992., u opštini Bratunac, u Republici Bosni i Herzegovini, Miroslav DERONJIĆ, djelujući individualno i u dogovoru s drugima s kojima je imao istu zajedničku namjeru, planirao je, poticao, naredio, počinio ili pomagao i podržavao na druge načine planiranje, pripremu ili izvršenje napada na Glogovu, nebranjeno selo, i bezobzirno razaranje širokih razmjera domova, poslovnih prostora, ustanova namijenjenih religiji i lične imovine bosanskih Muslimana u selu Glogova.

42. Krajem aprila i početkom maja 1992., bosansko-muslimanski stanovnici Glogove predali su svoje oružje policijskim snagama iz Bratunca i pripadnicima JNA, kao što je opisano u paragrafu 14, te 9. maja 1992. nisu pružili otpor napadajućim snagama.

43. Dana 9. maja 1992., napadnuta je Glogova. Pripadnici napadajućih snaga granatirali su selo Glogovu i zapalili džamiju, domove, skladišta, poslovne objekte, polja i plastove sijena koji su pripadali bosanskim Muslimanima. Po završetku napada, Glogova je bila sravnjena sa zemljom.

44. Miroslav DERONJIĆ, u svojstvu predsjednika Kriznog štaba opštine Bratunac, na kojoj funkciji je imao efektivnu kontrolu nad komandovanjem i angažovanjem TO-a opštine Bratunac, izdao je naređenje da se napadne selo Glogova. Miroslav DERONJIĆ bio je prisutan za vrijeme napada, kad je selo sravnjeno sa zemljom.

Tim radnjama ili propustima Miroslav DERONJIĆ je počinio:

TAČKA 4: BEZOBZIRNO RAZARANJE GRADOVA, NASELJA ILI SELA, KRŠENJE ZAKONA I OBIČAJA RATOVANJA,
kažnjivo po članovima 3(b), 7(1) i 7(3) Statuta Međunarodnog suda.

TAČKA 5: UNIŠTAVANJE USTANOVA NAMIJENJENIH RELIGIJI, KRŠENJE ZAKONA I OBIČAJA RATOVANJA,
kažnjivo po članovima 3(d), 7(1) i 7(3) Statuta Međunarodnog suda.

TAČKA 6: NAPAD NA NEBRANJENO SELO, KRŠENJE ZAKONA I OBIČAJA RATOVANJA,
kažnjivo po članovima 3(c), 7(1) i 7(3) Statuta Međunarodnog suda.

/potpis na originalu/
Graham Blewitt
zamjenik tužioca

Dana 3. jula 2002.
U Hagu,
Nizozemska


PRILOG A

Bosanski muslimani ubijeni u Glogovi
9. maja 1992.

Broj

Prezime

Ime

1

ALIHROMIĆ

Hajdar

2

BEGANOVIĆ

Vahid

3

ĆOSIĆ

Ramiz

4

DELIĆ

Šećo

5

DELIĆ

Bego

6

DELIĆ

Medo

7

DELIĆ

Ređo

8

DELIĆ

Redžo

9

DELIĆ

Đafo or Džafo

10

DELIĆ

Hamed

11

DELIĆ

Meho

12

DELIĆ

Meva

13

GEROVIĆ

Saban

14

GEROVIĆ

Ramiz

15

GEROVIĆ

Ramo

16

GOLIĆ

Šerif

17

GOLIĆ

Avdo

18

GOLIĆ

Ramo

19

GOLIĆ

Rifat

20

GOLIĆ

FNU

21

GUSIS

FNU

22

HASIBOVIĆ

FNU

23

HUSEJNOVIĆ

Nezir

24

IBIŠEVIĆ

Dževad or Đevad

25

IBIŠEVIĆ

Ilijaz

26

IBIŠEVIĆ

Jusuf

27

IBIŠEVIĆ

Kemal

28

IBIŠEVIĆ

Mehmed

29

IBIŠEVIĆ

Muharem

30

IBIŠEVIĆ

Mujo

31

IBIŠEVIĆ

Mustafa

32

IBIŠEVIĆ

Osman

33

IBIŠEVIĆ

Ramo

34

IBIŠEVIĆ

Refik

35

IBIŠEVIĆ

Sabrija

36

IBIŠEVIĆ

Ismail(FNU)

37

IBIŠEVIĆ

Sećo

38

IBIŠEVIĆ

Zlatija(W/O Seco

39

JUNUZOVIĆ

Abid

40

JUNUZOVIĆ

Huso

41

JUNUZOVIĆ

Adem

42

JUNUZOVIĆ

Banovka

43

JUNUZOVIĆ

Salih

44

MILAĆEVIĆ

Halid

45

MILAĆEVIĆ

Alija

46

MUSIĆ

Šaban

47

MEMISEVIĆ

Hajro or Hajrudin

48

OMEROVIĆ

Mirzet

49

OMEROVIĆ

Samir

50

OMEROVIĆ

Selmo

51

OMEROVIĆ

Selmo(Selman)

52

OMEROVIĆ

Fejzo

53

OMEROVIĆ

Nezir

54

OMEROVIĆ

Mensur

55

OMEROVIĆ

Nevzet

56

OMEROVIĆ

Nermin

57

OMEROVIĆ

Elvis (FNU s/O NEZIR)

58

RIZVANOVIĆ

Ćamil

59

RIZVANOVIĆ

Jasmin

60

RIZVANOVIĆ

Mensur

61

RIZVANOVIĆ

Mustafa

62

RIZVANOVIĆ

Nurija

63

ŠAČIROVIĆ

Mujo

64

SELIMIĆ

FNU

65

TALOVIĆ

Uzeir